Czym jest patchwork?


Patchwork to metoda szycia, która polega na łączeniu kawałków tkanin tak, żeby tworzyły jedną większą całość, która w mowie potoczniej nazywana jest również patchworkiem.
Konstrukcja patchworku z reguły opiera się na kawałkach tkanin często w różnych kolorach, precyzyjnie dociętych i dokładnie zszywanych, tworzących geometryczne kształty.
Patchwork najczęściej wykorzystywany jest przy tworzeniu quiltów, ale ze względu na swój niepowtarzalny urok używany jest również przy tworzeniu odzież, toreb, makatek, poszewek na poduszki, itp. Metoda ta uwielbiana jest przez rękodzielników, którzy łączą ją z aplikacją, haftem, pikowaniem i innymi metodami wykończania prac z tkanin.
Ściśle z patchworkiem powiązany jest quilt. Jakkolwiek słowo patchwork możemy na siłę przetłumaczyć jako „praca z kawałków”, tak quilt nie ma odpowiednika w języku polskim. Często quilt niesłusznie nazywany jest kapą lub prościej narzutą.
Tradycyjny quilt składa się z trzech warstw.
Pierwszą warstwę stanowi top najczęściej patchworkowy, który spełnia funkcje estetyczne i bardzo często jest sztuką sam w sobie.
Druga warstwa to batting tzw. wypełnienie  (ocieplenie), które stanowi cienki wkład poliestrowy, bawełniany lub bambusowy. Przy pracochłonnych patchworkach wybiera się najlepszy jakościowo wkład, gdyż jest on najsłabszym (najdelikatniejszym) elementem quiltu i znacznie wpływa na to jak quilt wygląda po praniu.
Trzecia warstwa to spód quiltu, zazwyczaj jest nim jednolita tkanina bawełniana, lecz bywa nim również patchwork. Żeby zapobiec przemieszczaniu się warstw między sobą, quilt pikuje się maszynowo lub ręcznie.
Wszystkie trzy warstwy spięte ze sobą np. agrafkami i gotowe do pikowania potocznie nazywamy kanapką.
Pikowanie quiltu może być niewidoczne, wtedy gdy wykonywane jest po szwach połączonych kawałków patchworku lub może tworzyć wspaniałą siatkę wzorów ozdabiającą powierzchnię quiltu i podnoszącą jego walory estetyczne. Pikując z wolnej ręki czyli inaczej stosując „free motion quilting” można stworzyć prawdziwe pikowane arcydzieła. Staje się to wówczas gdy artysta traktuje igłę i nitkę jak swoistą kredkę, którą maluje na quilcie jak na papierze.
Ponieważ quilty wymagają poświęcenia im bardzo dużej ilości czasu i pracy, wykonuje się je z możliwie najlepszych jakościowo materiałów, by mogły służyć i cieszyć oko swym pięknem przez długie lata. Zapobiega to późniejszym niespodziankom w postaci farbowania, strzępienia, prucia przy codziennej eksploatacji.
Quilt zabrany na piknik, staje się idealnym substytutem koca. Nadaje takiej wyprawie szczególnych wrażeń i jest podkładem do udanego wypoczynku.
Szczególnym rodzajem quiltu jest art quilt. Budową nie różni się zbytnio od tradycyjnego quiltu, lecz wizualnie jest wyjątkową formą sztuki, łączącą w sobie elementy tradycyjne i nowoczesne quiltingu. Twórcy art quiltów tworząc swoje prace często wyrażają w nich siebie poprzez styl, tematykę lub użyte materiały. Nierzadko spotyka się nawiązania do natury, która jest swoistą skarbnicą gotowych pomysłów.